10 Nisan 2012 Salı

Röportaj: Nuray İlbars
Nuray Hanım'ın blogu BURADA
Röportajı Hazırlayan Ülkü

Bize kendinizden biraz bahsedermisiniz?
Kendimi blog profilimdeki gibi anlatabilirim ancak. 
Şöyle yani: "Fotoğraf çekeyim, okuyayım, izleyeyim, dans edeyim, dinleyeyim, yazayım, anlatayım, anlayayım, anlaşılayım, iletişeyim, iletişeyim, iletişeyim... Budur:-) " 


Blog hayatınız nasıl başladı?
Bir kız arkadaşımla sık sık mailleşiyorduk. Maillerin her biri şimdi blogda gördüğünüz yazılar gibiydi, uzun uzun, detaylı, çözümlemeli, tespitli:-) Çok severdi ona yazdıklarımı. Arkadaşım gazetecidir, dedi ki; Neden yazı yazmıyorsun sen? E hadi yazayım, tamam. Nereye yazayım, ne zaman yazayım, derken 1 yıl boyunca Cosmopolitan dergisinde yazı yazar buldum kendimi:-) Aynı zamanda bir internet gazetesine yazmaya başladım.  Sonra artık kendi blogumu açayım, şimdiye kadar yazdıklarımı orada yayınlayayım, dedim. Cosmopolitan ve internet gazetesini bıraktım. 

Kendi bloguma odaklandım. Hikâye budur:-) 


Blogunuzun içeriğinden bahsedermisiniz
Blogun belli bir içeriği yok aslında. Aklıma ne düştüyse, içimden ne çıkıyorsa, neye üzülüp seviniyorsam onu yazmak istiyorum.  Dergi ve gazeteye yazarken birine aylık birine haftalık yazı yetiştirmem gerekiyordu. "Gereklilik" olunca tadım kaçıyor benim. Mesela biri bana "şunu yazsana desin" eğer bana bir şekilde dokunmamışsa, içimde o dediğine ait bir iz yoksa, o güne kadar başkasında görmemişsem, duymamışsam yazmak istemem. Kasarsam yazarım da, pek sevmeyebilirim yazdığımı:-)  Blogumun girişinde, adımın altında "Me, myself and I, var ya. Hah, işte öyle olsun istiyorum ne yazıyorsam. Öyle de. Blogumun içeriğini özetliyor o 3 kelime:-) Hangi sıklıkla post yayınlıyorsunuz?
Bloga yazmaya başladığımdan beri hep ilham gelsin diye bekledim. O da pek nazlanıyordu. Nazla niyazla yazdırdığı için de sık yazı yayınlayamıyordum. Doğrusu blogumla da pek alakadar olmuyordum.  Sonra dedim, artık ilhamı beklemeyeyim, kalkıp peşine düşeyim. :-):-)Description: https://s-static.ak.facebook.com/images/blank.gif Önce blogumun formunu ve rengini değiştirdim. Sonra içeriğini. Daha çok görsel kullanmaya başladım.  Şimdi eskiden daha sık yazı yayınlıyorum. İki-üç günde bir. Bazen her gün. 

İzleyicilerinizin yorumlarına tek tek cevap yazarmısınız? 
"Teknolojik Esaret" diye bir yazı yazmıştım, orada bu konudan bahsettim. Sanal ortamda, bloglarda ya da forumlarda size yazan birine cevap yazmamak garip geliyor bana. Sanki bir aradasınız, size bir şey söyleniyor ve siz suskun kalıyorsunuz. Tamam, bazen atladıklarım oluyor, bazen diyecek bir şey olmuyor ama herkese yazmaya çalışıyorum ki iletişim delisi biri olarak yazmamam garip olurdu zaten:-) 

Sizi izleyen takipçilerinizi siz de izlermisiniz?
İzleyici eklentisini bir iki ay önce ekledim bloguma. Beni ekleyenleri izliyorum, hatta eğer sayfalarını beğenmişsem, onların izlediklerini de inceleyip, sevdiklerimi izlemeye başlıyorum:-)


İzlediğiniz bloglarda neler ilginizi çekiyor, nelerden hoşlanıyorsunuz?
Blogda kullanılan renkler önemli. Siyah fon yazıyı okumama engel. Yazı font, renk ve stilleri de sayfada kalıp kalmamamı belirliyor.  Fotoğraf delisiyim! Kaliteli, ışığı iyi ayarlanmış, kompozisyonu olan fotoğraflar varsa blogda, mutlaka vakit geçirip, izlemeye alıyorum. İmla kurallarına uyum da önemli. Tamamı küçük harfle yazılmış olabilir ama bazı yazım kuralları var ki -gözden kaçırıp heyecanla yanlış yazabiliriz- ama ısrarla devam etmişse, maalesef birazcık tadımı kaçırıyor. İçerik sağlamsa, beni sayfasında tutabiliyorsa göz ardı edebilirim tabii.  Yemek bloglarını da çoook seviyorum. Ama fotoğrafları mutlaka iyi olmalı.  Kaliteli ve zekice mizah dili olan bloglar da ilgimi çekiyor.

Severek takip ettiğiniz, ilk aklınıza gelen 3 blog ismi istesek?
www.yaraticitasarimlar.blogspot.com 
www.duygusalzeka.blogspot.com  (Yeni keşfim, çok garip bir şekilde birbirimizden habersiz aynı şeylerden bahsetmişiz, aynı cümleleri kurmuşuz, aynı duygulardan geçmişiz:-) ) 
İyi fotoğraflanmış yemek bloglarının tümü ve senin blogun tabii:-) Bir de www.optumbay.com adına bakmayın, harika bir mizahi dili var.


Son olarak Blogger Anneler için neler söylemek istersiniz
Blogger anneleri daha çok küçümen evlatları olan annelerden oluşuyor sanırım.:-)Description: https://s-static.ak.facebook.com/images/blank.gif Ben o yollardan geçeli çok olmuş olsa da, bu blogun varlığından, yeni bloglardan haberdar olmaktan mutluyum. Daha çok blogger anneyi bir araya getirmek konusundaki çabanızı ve iyi niyetinizi destekliyor ve tebrik ediyorum. Kolaylıklar dilerim:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder